روش محاسبه عدد ایزه (ISEE)

روش محاسبه عدد ایزه (ISEE)


ساده‌ترین روش محاسبه عدد ایزه (ISEE) + مثال کاربردی

آیا با شاخص ایزه (ISEE) آشنا هستید؟ کاربرد آن چیست؟ در سالهای اخیر بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در خارج از کشور، دانشگاه‌ های معروف ایتالیا را انتخاب کرده‌اند. این کشور، قدیمی‌ ترین دانشگاه‌ های دنیا را در خود جای‌ داده و رویای هر دانش‌آموزی، پذیرش در یکی از این مراکز علمی معتبر اروپایی است. شاید در اولین لحظه، ذهن شما به سمت هزینه‌ های تحصیل و زندگی در ایتالیا رفته باشد. اما بهتر است بدانید که دانشجویان بین‌ المللی نیز می‌توانند از مزایای تحصیل رایگان و دریافت بورس استانی ایتالیا بهره‌ مند شوند. البته وضعیت مالی دانشجو و خانواده او، جزء شرایط اصلی استفاده از این کمک هزینه است. اما معیار سنجش وضعیت اقتصادی متقاضیان چیست؟ آیا شما هم شرایط لازم را دارید؟

از این رو اگر قدم در راه دریافت بورس تحصیلی ایتالیا گذاشته‌ اید؛ باید با مفهومی به نام عدد ایزه نیز آشنا شوید. در این مقاله از ترجمه رسمی بهنام، همراه ما باشید تا به‌صورت کامل و با مثال ساده، روش محاسبه عدد ISEE را برای شما بیان کنیم.

با عدد ISEE ایزه بیشتر آشنا شوید!

این عدد در واقع معادل شاخص وضعیت اقتصادی خانواده‌ ها در ایتالیا است. از شاخص ایزه (ISEE) برای بررسی شرایط مالی خانوار در این کشور و بهره‌ مندی از خدمات رفاه اجتماعی استفاده می‌ کنند. از طرفی یکی از پارامتر‌های مهم دریافت بورس تحصیلی ایتالیا توسط دانشجویان بین‌المللی، سنجش عدد ایزه است.

سازمان بورس استانی ایتالیا در هر سال مقدار این شاخص را اعلام کرده و دانشجویانی که عدد ایزه پایین‌تر از این مقدار داشته باشند، شانس بهتری برای دریافت بورس DSU خواهند داشت. بر اساس اطلاعات منتشر شده، این شاخص در حال حاضر حدود 23 هزار یورو اعلام شده است.

چگونه عدد ایزه را محاسبه کنیم؟

نحوه محاسبه عدد ایزه، بسیار ساده بوده و نیاز به انجام معادلات دشوار ریاضی ندارد. فقط به این نکته توجه داشته باشید که تعداد اعضای خانواده از معیار‌های اصلی به دست آوردن شاخص ISEE است.

برای محاسبه این شاخص مراحل زیر را انجام دهید:

  1. ابتدا میزان حقوق یک سال سرپرست خانوار را با توجه به نرخ یورو محاسبه کنید.
  2. در این مرحله متراژ ملک خود را در 500 یورو ضرب کرده؛ سپس عدد حاصل را نیز در 20 درصد یا 0.2 ضرب کنید تا ارزش املاک و مستغلات شما به دست آید. البته افراد مستأجر باید ارزش ملک خود در این فرمول را صفر در نظر بگیرند.
  3. در نهایت، مجموع دو عدد به دست آمده را باید بر ضریب تعداد افراد خانواده تقسیم کنید.

این ضریب، بر اساس تعداد نفرات اعضای خانواده، مشخص شده که به شرح زیر است:

  • خانواده یک‌ نفره: ضریب ۱
  • خانواده دو نفره: ضریب 1.75
  • خانواده سه‌ نفره: ضریب 2.04
  • خانواده چهار نفره: ضریب 2.46
  • خانواده پنج‌ نفره: ضریب 2.85

اگر تعداد اعضای خانواده بیشتر از 5 نفر باشند، به‌ازای هر نفر 0.35 به مقدار ضریب خانواده پنج‌ نفره اضافه خواهد شد.

روش محاسبه عدد ایزه (ISEE)

مثال کاربردی برای محاسبه عدد ایزه

یک خانواده چهار نفره را در نظر بگیرید با 8 میلیون تومان حقوق ماهیانه سرپرست خانوار و یک خانه با مساحت 120 مترمربع؛ حال برای محاسبه شاخص ایزه باید مراحل زیر را انجام دهید.

1- مجموع حقوق یک سال سرپرست به یورو (نرخ یورو را 50000 تومان در نظر می‌ گیریم.):

8 میلیون تومان را در 12 ماه ضرب می‌کنیم؛ حاصل 96 میلیون تومان خواهد شد.

این مبلغ را بر نرخ یورو یعنی 50 هزار تومان تقسیم می‌ کنیم؛ حاصل 1920 یورو می‌شود.

 

2- محاسبه ارزش ملک ( ارزش ملک برای هر مترمربع را 500 یورو در نظر می‌ گیریم.):

120 مترمربع را در 20 درصد ضرب می‌کنیم؛ حاصل 24 مترمربع خواهد شد.

24 مترمربع را در 500 یورو ضرب می‌کنیم؛ حاصل 12000 یورو خواهد شد.

 

3- مجموع ارزش ملک و حقوق:

1920 یورو را به اضافه 12000 یورو می‌ کنیم؛ حاصل 13920 یورو خواهد شد.

4- تقسیم عدد مرحله قبل به ضریب خانوار:

13920 یورو را به شاخص خانواده چهارنفره یعنی 2.46 تقسیم می‌کنیم.

حاصل 5658 شده که عدد ایزه این دانشجو خواهد بود.

روش محاسبه عدد ایزه (ISEE)

انواع شاخص ایزه ISEE در ایتالیا کدام است؟

در کشور ایتالیا از عدد ایزه یا معادل شاخص بررسی وضعیت اقتصادی خانوار برای ارائه انواع خدمات اجتماعی به خانواده‌ها استفاده می‌کنند. این شاخص از مؤسسه ملی امنیت اجتماعی ایتالیا (INPS) دریافت می‌شود. البته همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم؛ این عدد برای کسب بورس استانی ایتالیا بسیار اهمیت دارد.

عدد ISEE عمومی، افراد کمتر از سن قانونی، دکتری تحقیقات یا بهداشت اجتماعی و دانشگاهی از انواع معادل شاخص وضعیت اقتصادی خانواده است که بر اساس آن از انواع خدمات کاهش هزینه‌ های دانشگاه‌ ها و حق دریافت بورسیه تحصیلی، حمل و نقل عمومی، کمک هزینه کتاب‌ های درسی، بهداشت و درمان، زایمان و… بهره‌ مند خواهند شد.

سؤالات متداول

چگونه عدد ایزه را به دست آوریم؟

مجموع حقوق یک سال سرپرست خانواده را به نرخ یورو حساب کرده، سپس به اضافه 20 درصد ارزش ملک (هر مترمربع 500 یورو) خود کنید. در نهایت عدد حاصل را به شاخص تعداد افراد خانوار تقسیم کنید. نحوه به دست آوردن این عدد و جدول شاخص خانواده را در متن مطالعه کنید.

چرا محاسبه عدد ایزه (ISEE) اهمیت دارد؟

شاخص ایزه، وضعیت مالی خانواده دانشجویان را نشان می‌ دهد؛ از این رو اگر به دنبال دریافت بورس استانی ایتالیا هستید؛ باید عدد حاصل از فرمول ISEE، در زیر شاخص اعلام شده توسط اداره بورس ایتالیا در هر سال قرار گیرد.

سخن پایانی

همانطور که در متن به آن اشاره کردیم؛ یکی از شاخص‌ های مهم برای ارزیابی وضعیت مالی خانواده دانشجویان و دریافت بورس استانی ایتالیا، شاخص ISEE است. همچنین با روش محاسبه عدد ایزه نیز آشنا شدید، الان به‌ آسانی می‌ توانید، این عدد را برای خود محاسبه کرده و دریابید که آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی و استفاده از کمک هزینه خرید کتاب‌ های درسی، خوابگاه دانشجویی و… را دارید.

البته پیشنهاد می‌ شود مدارک و فرم‌ های لازم برای دریافت بورس استانی و محاسبه شاخص ایزه را به‌ صورت دقیق و بی‌ نقص ترجمه رسمی ایتالیایی کرده و سپس برای اخذ بورسیه اقدام کنید. دارالترجمه رسمی بهنام، با تجربه موفق چندین ساله خود و همکاری با مترجمین با سابقه و مسلط به زبان ایتالیایی، ترجمه‌ای دقیق از مدارک به همراه اخذ تمامی تأییدات را در حداقل زمان ممکن به شما ارائه می‌ دهد. امیدوارم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای شما مفید باشد.

1 دیدگاه

  • سلام خسته نباشین…در بخش املاک فقط ملکی که در آن ساکن هستیم ذکر میشه یا تمامی املاک از جمله قطعه زمین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *